Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

DIAGNOSTICKÝ DOZIMETR DK-70

Diagnostický dozimetr DK-70 je určen pro sčítání dávek ionizujícího záření gama bez ohledu na jejich časové a kvantitativní rozložení. Rozsah měření a dávek je od 0 do 1500 R. Nejnižší odečitatelná hodnota je 1 R. Chyba údaje je ±13 % v rozmezí dávek 10 R až 800 R a ± 18 % v rozmezí dávek 1 R až 10 R a 800 R až 1500 R. Údaj dozimetru ozářeného při extrémních teplotách -30 °C nebo +50 C se neliší od údaje dozimetru exponovaného při normální teplotě (+20 °C ±5 %) o více než 20 %. Dozimetr umožňuje několikanásobné vyhodnocení. Po jednom stanovení dávky nastává pokles údaje o 3 %. Ozářený dozimetr je možno regenerovat. Hmotnost dozimetru je 13 g, průměr pouzdra 32 mm a výška pouzdra 13 mm.

Diagnostický dozimetr DK-70 se skládá z ochranného pouzdra a monokrystalického detektoru.. Pouzdro tvoří dvoudílná bakelitová krabička opatřená ve šroubovacím spoji pryžovým těsněním k zabezpečení vodotěsnosti a molitanovou distanční vložkou k vymezení polohy prstence detektoru. Detektor i s dvojicí kontaktních elektrod je pevně zabudován v průhledném rámečku umístěném v neprůsvitném polystyrénovém prstenci. Elektrody tvoří energetický filtr a zároveň jsou využívány jako přívod elektrického proudu při vyhodnocování. Prstenec slouží k ochraně monokrystalu před nežádoucím osvětlením. Při vyhodnocování je zařízením VDK-70 automaticky sejmut a po jeho ukončení opět nasazen. K demontáži dozimetru slouží speciální nástroj, který je součástí soupravy VDK-70.


Rozložený diagnostický dozimetr DK-70
1 - dno pouzdra; 2 - detektor v ochranném rámečku; 3 - víčko pouzdra

Podstata funkce dozimetru DK-70 je založena na zrněné fotovodivosti monokrystalu chloridu sodného (NaCl) způsobené vlivem ionizujícího záření gama. Změna fotovodivosti je úměrná dávce.
Fotovodivost je proces vyvolání elektrické vodivosti osvětlením.

Zdroj: Chem-22-3 VOJSKOVÉ DOZIMETRICKÉ PŘÍSTROJE

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky