Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZÁKLADNÍ VOJENSKÁ SLUŽBA
| O vzs | Přísaha | Slovníček záklaďáka |

Až do roku 1990 trvala základní vojenská služba 2 roky, tedy celkem 730 dni. Tato služba byla povinná pro každého občana československé republiky staršího 18 let, který byl odvodovou komisí uznán schopným výkonu vojenské služby.

Dotazník brance

Nejprve bylo nutno vyplnit dotazník brance a na vyzvání Okresní vojenské správy se dostavit před odvodní komisi. Z branců se tak stali odvedenci. Časem všichni odvedenci obdrželi povolávací rozkazy s datumem a místem nástupu základní vojenské služby.

Povolávací rozkaz

Po nástupu byl každý zařazen do příjmače, kde se učil základním vojenským dovednostem, tj. zejména pořadovému cvičení, střelbě ze samopalu, a každý se samozřejmě musel naučit nazpamět přísahu, nesměl si plést hodnosti apod. Po zhruba měsici zakončeným přísahou čekala vojáky první (a většinou na dlouhou dobu i poslední) vycházka a také zařazení na roty, kde začal první půlrok nováčků.


Propustková knížka

Těch prvních šest mesíců nebylo obvykle nejjednodušších. Po příchodu na rotu nastala nekonečná doba rajónů, služeb a šikany. Po půl roce se z nováčků - nazývaných draci, myši, bažati apod. stávají takzvané půlky. Většinou tomu předcházel příjmací rituál - výprask záklaďáckým opaskem. Šikana se přesunula na nově příchozí, stejně jako rajóny. Po dalším půlroce se z půlek stávají mazáci s řadou privilegií, mezi něž patřila i šikana mladších ročníků. Poslední půlrok na vojně každý odsloužil jako tzv. suprák.


Vojenská knížka

Po skončení VZS se každý musel dostavit na OVS, kde byl zařazen do zálohy.

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky