Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

9mm pistole vz.82

Pistole vz.82 je osobní zbraň určená k obraně a boji do vzdálenosti 50m. Vyznačuje se jednoduchou konstrukcí a snadnou ovladatelností pravou i levou rukou. Jedná se o samonabíjecí zbraň s pevnou hlavní a dynamickým závěrem. Úderník se zápalníkem je nezajištěného typu. Proti nežádoucímu výstřelu nabité pistole při napnutém kohoutku zajišťuje pistoli pojistka, kterou lze ovládat z obou stran. Po vystřelení posledního náboje je závěr zachycen v zadní poloze.

Pistole je při střelbě zásobena s dvouřadého zásobníku s 12 náboji s plášťovou střelou s ocelovým jádrem a náboje s bezplíšťovou střelou. Největší dostřel je 1300m, smrtící účinek střely je do vzdálenosti 350m. Bojová rychlost střelby je 24 mířených výstřelů za 36 sekund. Hmotnost pistole s plným zásobníkem je 920g.

K příslušenství pistole patří pouzdro na pistoli, vytěrák, dva zásobníky a závěsná šňůra. Pouzdro na pistoli je z přírodní hlazené kůže. Tvarově je přizpůsobeno pro vyjímání pistole pravou i levou rukou. Uzavírá se zapnutím zápinky na knoflík. Na zadní stěně pouzdra jsou oka pro nasunuti na opasek. Uvnitř pouzdra jsou přihrádky pro druhý zásobník, vytěrák a závěsnou šňůru. Vytěrák je určen k čištění vývrtu hlavně a ke snímání a upevnění pažbiček. Na jednom konci má oko pro uchopení rukou a na druhém podélný otvor pro navlečení koudele nebo hadříku. Pod tímto otvorem je konec vytěráku uzpůsoben jako šroubovák. Závěsná šňůra má na jednom konci oko pro nasunuti na opasek (mezi oka pouzdra) a na druhém karabinku pro zapnutí do otvoru vložky rámu rukojeti, aby tak byla pistole zabezpečena proti ztrátě. Délka závěsné šňůry umožňuje mířenou střelbu napjatou paží.

Rozborka pistole se provádí vyjmutím zásobníku a kontrolou nábojové komory. Po té se zatáhne za přední spodní část lučíku dopředu a dolů. Nakonec se závěr stáhne do zadní krajní polohy, vykloní se jeho zadní část směrem nahoru a posunutím dopředu oddělí od těla pistole. Poslední úkonem je sejmutí vratné pružiny z hlavně. Sborka se provádi opačným způsobem.

Ráže
9 mm
Náboj
9x18 Makarov (9 mm vz.82)
Celková délka zbraně
172 mm
Délka hlavně
97 mm
Váha prázdné zbraně
800 g
Váha nabité zbraně
920 g
Úsťová rychlost
310 m/s
Bojová rychlost střelby
45 ran / min
Maximální dostřel
1300 m
Efektivní dostřel
50 m
Kapacita zásobníku
12 nábojů

Zdroj:
Děl-21-28č

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky