Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

7,62 mm pistole vzor 52

Pistole vzor 52 byla přijata do výzbroje tehdejší Československé armády v květnu 1952. Pracuje na principu využití zpětného rázu při výstřelu, závěr je uzamčený dvěma do strany posuvnými válečky. K odemčení dojde díky krátkému zákluzu hlavně při výstřelu, kdy válečky vyjdou ze záběru s vybráními v těle závěru a ten pak pokračuje setrvačností vzad. Při pohybu závěru vzad dochází k výhozu vystřelené nábojnice a natažení kohoutu, při pohybu vpřed je ze zásobníku podán nový náboj a na konci doběhu závěru je tento opět uzamčen. Po vystřelení posledního náboje je závěr zachycen v zadní poloze. Předsuvná pružina je navlečena na hlavni. Pistole má úderníkovou pojistku, ovládanou spoušťovou pákou. Díky tomu je také vybavena vypouštěním kohoutu, které se provádí posunutím křidélka manuální pojistky nad polohu zajištěno. Záchytka zásobníku je umístěna na spodku rukojeti, vedle se nachází očko pro připojení závěsné šňůry. Miřidla pevná. Povrchová úprava fosfátováním. Pistole vzor 52 byly vyráběny ve České zbrojovce Strakonice v letech 1952 - 1954.

Pro pistole vzor 52 bylo určeno opaskové pouzdro, zprvu plátěné, později kožené. Příslušenství nesené v pouzdře tvořil rezervní zásobník, vytěrák a závěsná sňůra.

Rozborka se provádí (po vyjmutí zásobníku a kontrole nábojové komory) povytažením spojky v přední části lučíku spouště, poté se závěr posune poněkud dopředu a oddělí od těla pistole. Prodložené dno zásobníku se zasune se do odpovídajícího vybrání v uzamykači, celá hlaveň se jeho pomocí posune dopředu (tím vyjedou uzamykací válečky ze záběru), nadzvedne se a je možno ji spolu s předsunou pružinou vyjmout z těla závěru. Dále je pro rozborku povoleno pomocí šroubováku sejmout střenky, po odstranění odpružené spojky střenek.


Ráže
7,62 mm
Náboj
7,62x25 Tokarev
Celková délka zbraně
211 mm
Délka hlavně
120 mm
Váha prázdné zbraně
950 g
Váha nabité zbraně
1040 g
Úsťová rychlost
480 m/s
Maximální dostřel
1800 m
Efektivní dostřel
50 m
Bojová rychlost střelby
32 ran/min
Kapacita zásobníku
8 nábojů

Lukáš Doubrava

copyright © http://www.csla.cz

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky