Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Tarasnice T 21

Tarasnica T 21 je zbraň bez zpětného rázu určená k ničení tanků, obrněných vozidel, osdáek malých pevností, palebných srubů a budov upravených k obraně. Střelba na pohyblivé cíle na vzdálenost až 300 m, na nepohyblivé cíle až 600 m.

Hlaveň je vyrobena z bezešvé ocelové trubky s hladkým vývrtem. Povrch je hladký, fosfátovaný a lakovaný. Závěr je odklápěcí, se čtyřmi tryskami. Mířidla mechanická nebo optická. Více informací o zaměřovacím dalekohledu pro T 21 zde.

Náboj se odpaluje elektrickým proudem vybuzeným v elektromagnetickém indukčním zařízení spušťadla. Ke střelbě se používá jednotný průpalný náboj Nb-T21. K výcviku je určen redukovaný náboj Nb-Šk-T21, případně vložná hlaveň pro tarasnici T 21. Pro výcvik obsluh byl určen školní náboj Nb-Šk-T21. K pokusným střelbám se používal jednotný náhradní náboj Nb-Nh-T21.

TTD:

Ráže: 82 mm
Ráže granátu: 82mm
Délka zbraně:1 475 mm
Hladký vývrt hlavně
Usťová rychlost: 250 m/s
Délka granátu: 628 mm
Hmotnost s lafetou: 20 kg
Hmotnost bez lafety: 17,2 kg
Hmotnost granátu:1,95 kg
Dostřel: 2800 m
Učinná mířená střelba: 600 m
Rychlost střelby: 6 ran/min
Obsluha: 2 muži

 


Lukáš Doubrava
Zdroj: Časopis ATOM, valka.cz

copyright © http://www.csla.cz

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky