Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

TÝLOVÉ ZABEZPEČENÍ

Polní proviantní výstroj

 

Polní kuchyně 26, 26H a 60
Polní kuchyně slouží pro přípravu a rozvoz stravy v terénu pro jednotky od 50 do 150 osob. Je umístěna na automobilním jednoosém podvozku, přizpůsobeném jako vlek za motorovým vozidlem. V kuchyni lze topit pevnými i tekutými palivy. Podle potřeby lze kuchyň s naftovým topením z podvozku sejmout a uložit na vozidle. Pro přípravu stravy má polní kuchyně 26 tři nerez kotle o obsahu 75 l (místo jednoho kotle lze dát nerez kastrol o obsahu 20 l). Na ohřev vody má 4 nádoby á 20 l. Polní kuchyně 60 má místo jednoho kotle 75 l jeden kotel dvouplášťový o obsahu 50 l (ve kterém se připravované jídlo nepřipálí).

Várnice 14.
Slouží k přípravě, úschově a dovážení stravy buď jako doplnění polních kuchyní nebo samostatně u malých jednotek. Její izolační bedna zabezpečuje, aby strava po uvaření byla ještě po čtyřech hodinách od přípravy stravy při vnější teplotě -15°C teplá nejméně 65°C, tj. schopná konzumace. Po rozvaření pokrmu lze uzavřením kotlíku v izolační bedně jej dovařit.

Várnička 54.
Slouží k přípravě stravy pro malé, jednotky od 5 do 12 osob. Je lehce přenosná a je uložena v plátěném obalu. Skládá se z plátěného obalu, třech do sebe zapadajících kotlíků s víky a příslušenstvím (prkénko na krájení, nůž, naběračka, vařečka, vidlice, otvírač konzerv). Přípravu stravy je možno provádět na otevřeném nebo krytém ohništi.

Termosy 5, 12, 25, 20-třídílný, 20 a 40 s kohoutkem.
Termosy slouží k úschově a přenášení stravy a nápojů. Skládá se ze dvou do sebe zapadajících nádob. Jejich označení číslem vyjadřuje současně jejich obsah v litrech. Jsou kulatého (5, 20 a 40) a oválného (12, 25) tvaru.

Mrazuvzdorný zásobník na vodu 800 l.
Slouží k přepravě a úschově pitné vody pro přípravu stravy a to i v zimních podmínkách. Při naplnění vodou o teplotě 14 až 16°C nezamrzá i při -30°C po dobu 24 hodin.

Polní kuchyňka 12.
Slouží pro ohřev a přípravu stravy malými jednotkami v počtu 5-12 osob. Sestává se z várničky 54, krbové skříně s komínem a palivové soustavy s univerzálním hořákem na tekutá paliva i tuhá paliva. Je uložena v obalu z polyetylénu, kterého lze využít i k uložení potravin, jako nádoby na vodu apod.

Polní kuchyňka 50.
Slouží pro ohřev a přípravu stravy u jednotek v počtu 25 - 50 osob. Skládá se ze 3 várnic 14, krbové skříně a topné soustavy a universál. hořákem a přísl. V případě potřeby lze topit i dřevem.

Malá kuchyňka pro 15 osob.
Je přenosná kuchyňka, která slouží pro přípravu stravy u malých jednotek (hlásky, odlouč. pracoviště), kde není vybudována stabilní kuchyňka. Skládá se z plechové konstrukce velikosti kuchyňského elektrického sporáku. V jejím prostoru je místo pro uložení potřeb kuchyňského nádobí a nářadí k přípravě stravy a porcelán .ke stolování, dřezu k umývání, elektrického vařiče, e-lektrické pečenky.

Prostředky pro skladováni a přepravu vody

 

Vak na vodu 100 l (V-100)
Slouží ke skladování a přepravě vody. Je z pogumované tkaniny tvaru homolovitého kužele a po naplněni má tvar hrušky. Na bocích jsou nosná ucha. Plnění se provádí hrdlem, které je z tenčího materiálu a po naplnění se stahuje tkanicí a tím uzavře.

Nádrž na vodu 1000 1 (N-1000)
Slouží ke skladování, případně úpravě vody. Je to čtyřhranná nádoba z pogumované tkaniny, svrchu otevřená a na horním okraji vyztužená konopným provazem. V rozích a uprostřed délky nádrže jsou nosná poutka k upevněni nosných tyči a kapsy k vsunutí šesti vyztužených tyčí. Na jedné straně u dna je výpusť s gumovou hadicí. Uzavření výpusti se provádí zátkou. K nádrži patří překrývací plachta k ochraně vody před znečištěním.

Nádrž na vodu 2000 1 (N-2000)
Je určena ke skladování, úpravě a výjimečně i k přepravě vody. Má tvar homolovitého kužele a po naplnění tvar hrušky. U dna je vyvedena výpustné hadice délky 700 mm, která se uzavírá zátkou. Plnění je prováděno hrdlem.

Nádrž na vodu 6000 1 (N-6000)
Slouží ke skladování vody. Vytváří se z pogumované plachty přeložením rohů. Po obvodu jsou k nádrži připevněna nosná ucha s poutky k zavěšení nádrže na háčky nosných kolíků. Na jedné z užších stran je výpustná gumová hadice, která se uzavírá zátkou. K nádrži patří překrývaci plachta, která se připevňuje k poutkám na boku nádrže.

Nádrž pružná polštářová 3000 a 5000 l
Slouží k přepravě a skladování vody. Je z pogumované tkaniny, obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy, po okraji s 12 poutky k manipulaci s prázdnou nádrží, v rozích zadní stěny jsou zamontovány plnicí a vypuštěcl ventily. Uprostřed horní stěny nádrže je umístěn vzdušník. Nádrž je vybavena upínací soupravou a podložnou plachtou k upevnění a podložení nádrže na dopravním prostředku a výpustnou hadicí s koncovou převodovkou s proudnicovým kohoutem. Plná se přepravuje na dopravním prostředku odpovídající ložností a rozměrům nádrže.

Cisterna na vodu 1000 l (C 180 V)
Slouží k přepravě a skladování pitné vody. Je na dvoukolovém universálním podvozku, s rejdovým kolečkem pod závěsným okem. Tělo cisterny je dvojité ze skelného laminátu a mezi stěnami je izolační vložka, která zabraňuje zamrzání vody při vnější teplotě -20°C po dobu 24 hodin. Na boční části cisterny je zamontováno ruční čerpací zařízení a na zádi vypouštěcí kohout, oboje chráněno uzaviratelným krytem.

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky