Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

Ochranná maska M10

Ochranná maska M-10 je typem obličejové masky s páskovým upínadlem. Je opatřena lícnícovým filtrem. Ve srovnání se staršími typy ochranných masek má velké zorné pole, je lépe snesitelná, dosahuje lepší ventilace vzduchu, umožňuje snadné dorozumívání a větší volnost pohybu hlavou a má menší váhu.

Hlavní části ochranné masky M-10 jsou:
- lícnice ochranné masky,
- lícnicový filtr,
- brašna,
- jeden pár záložních vložek lícnicového filtru,
- dva přídavné zorníky,
- igelitový sáček s uzávěrem.

Lícnice ochranné masky má tyto části:
- pryžový výlisek lícnice,
- polomasku,
- zorníky,
- vydechovací ventilovou komoru s průzvučným zařízením a pryžovým krytem,
- vdechovací ventilovou komoru,
- páskové upínadlo.

Pryžový výlisek lícnice má ve spodní části otvor pro připojení polomasky a vdechovací ventilové komory s průzvučným zařízením, v horní část po obou stranách má dva otvory pro upevnění zorníků. Po stranách místě tváří jsou prostory (kapsy) pro vložky lícnicového filtru. Z vnitřní strany části lícnice jsou kapsy rozříznuty, čímž vzniká prostor pro vložení vložek lícnicového filtru. Otvor je překryt manžetami, které jsou spojeny knoflíky. Na vnější straně lícnice jsou v kapsách otvory pro hrdlo vložek lícnicového filtru, přes které se spojí a utěsní hrdlo vložky s lícnicí zašroubováním vdechovací komory. Horní část každé kapsy vyúsťuje v oválný otvor rozdělený přepážkou a zakončený odmlžovačem, jímž proudí na zorníkové sklo vdechovaný vzduch. Na obou stranách bradové části lícnice je v kroužku vyznačena číslicí velikost lícnice.

lícnicové filtry LF-10 k ochranným maskám řady M-10, nerozbalené pohled na levý filtr shora pohled na levý filtr zespodu
lícnicové filtry LF-10 - nerozbalené, pohled na levý filtr shora a zespodu

Polomaska má za účel snížit efektivní škodlivý prostor masky a oddělit vlhký vydechovaný vzduch od zorníků, aby se omezilo jejich zamlžování, případně zamrzání. Je konstruována tak, že těsní tenkou měkkou manžetou na horní část nosu, silnější částí kolem úst a pod bradou. V horní části polomasky u zorníků jsou upevněna sedla s vdechovacími ventilky.

Zorníky tvoří zorníková skla a kovové objímky z hliníkového plechu. Pro osoby se zrakovými vadami lze vložit brýlové vložky.

Vydechovací komora s průzvučným zařízením se skládá z těchto částí:
- tělesa komory se sedlem vydechovacího ventilku s pouzdrem a objímkou průzvučného zařízení,
- těsněn sedla vydechovacího ventilku,
- sedla druhého vydechovacího ventilku,
- dvou vydechovacích ventilků,
- víčka vydechovací komory,
- těsnění průzvučné vložky,
- průzvučné vložky,
- víčka průzvučné vložky,
- montážní objímky k ventilové komoře.

Vydechovací ventilky jsou stejné a lze je zaměňovat. Průzvučná vložka se skládá ze tří mřížek, membrány a těsnění. Průzvučná membrána je vhodně napnutá fólie z plastické hmoty. Vdechovací komora slouží jako spojovací část mezi lícnicí a lícnicovým filtrem a zajišťuje hrubou filtraci vdechovaného vzduchu.

Páskové upínadlo je samostatný celek, který lze podle potřeby od lícnice oddělit. Skládá se z týlní destičky se třemi páry našitých upínacích pásků a šesti posuvných přezek. Délku upínacích pásků lze dotahováním nebo povolováním v přezkách nastavit a tím dosáhnout optimálního utažení a utěsnění lícnice na hlavě.

Lícnicový filtr se skládá z levé a pravé lícnicové vložky. Ve výseku je upevněno hrdlo filtru, který má závit pro našroubování vdechovací ventilové komory. Tvar hrdla filtru odpovídá otvoru v lícnici a zaručuje po připojení k lícnici dostatečnou těsnost.

Přídavné zorníky se skládají z pryžové manžety, skla z plastické hmoty a montážní objímky z hliníkového plechu. Jsou konstruovány tak, aby při správném nasazení co nejméně omezovaly zorné pole masky. Přídavné zorníky jsou určeny k ochraně vlastních zorníků před zamlžením (při teplotách nižších než 5°C) a zamrzáním. Kromě toho je chrání před poškrábáním. Brýlové vložky se skládají z objímek z plastické hmoty a korekčních skel. Objímka má v horní části proti sobě umístěna dvě ramena se záchytnými ozuby pro upevnění v drážce vytvořené zorníkovým sklem a pryžovou objímkou. Vložky jsou označeny na jednom rameni písmeny L pro levý zorník a P pro pravý zorník.

Příslušnou velikost lícnice určíme pomocí speciálního měřidla zvaného faciometr, na němž se při měření přímo odečítá potřebná velikost. Velikost určíme tak, že měříme od vrcholu brady ke kořeni nosu. Pro velikost 1 odpovídá vzdálenost od kořene nosu k bradě do 120 mm, pro velikost 2 do 128 mm a pro velikost 3 nad 128 mm.

Brašny pro masku M-10 byly nejprve plátěné, jednokomorové (uvnitř byly kapsičky pro zorníky a záložní filtr; později byla zavedena přídavná „vanička“ na protichemický oblek JP-75 (připnutí knoflíky); v 70. letech zavedena brašna dvoukomorová – zprvu plátěná, se zapínáním na knoflíky, od počátku 80. let z pogumované tkaniny (2 varianty), se zapínáním na druky.


1. jednokomorová brašna na ochrannou masku M-10 v plátěném provedení, používána v kombinaci s VOP-63
2. dvoukomorová brašna na ochrannou masku M-10 (M-10M) v plátěném provedení, úložný prostor pro protichemickou pláštěnku JP-75 (existovalo i provedení s nylonovým nosným popruhem)
3. dvoukomorová brašna na ochrannou masku M-10 (M-10M) v pogumovaném provedení, úložný prostor pro protichemickou pláštěnku JP-75
4. dvoukomorová brašna na ochrannou masku M-10 (M-10M) v pogumovaném provedení, úložný prostor pro protichemickou pláštěnku JP-75, používáno výhradně s výstrojí vz. 85

M-10M

Ochranná maska M-10M je modernizovanou verzí ochranné masky M-10. Je rovněž obličejového typu s páskovým upínadlem a lícnicovým filtrem. Má stejně velké zorné pole, neboť má tvarově shodné zorníky a lícnici. Zorníky jsou však zhotoveny z bezpečnostního silikátového skla a jsou odolné proti poškrábání. Ochranná maska M-10M má s maskou M-10 tvarově stejnou polomasku a lícnicový filtr. Má odlišnou konstrukci vydechovací komory s průzvučnou vložkou a jako nový prvek má zařízení, které umožňuje pití, je-li maska v ochranné poloze. Konstrukčně je odlišné rovněž páskové upínadlo, vdechovací komora a brašna.


porovnání masek M-10 (vlevo) a M-10M

Hlavní části ochranné masky M-10M jsou tyto:
- lícnice,
- lícnicový filtr,
- záložní lícnicový filtr v obalu z plastu,
- pár přídavných zorníků,
- speciální zátka polní láhve,
- polyetylénový sáček s uzávěrem,
- brašna.

Pro osoby s vadným zrakem lze komplet ochranné masky doplnit brýlovými vložka dle individuální potřeby.

Zařízení k pití umožňuje pít v lícnici nasazené v ochranné poloze bez nebezpečí zamoření přijímané tekutiny a vniknutí zamořeného vzduchu do dýchacích orgánů. Pro pití v ochranné masce se smí používat pouze pitná voda nebo neslazený čaj. Při pití jiných nápojů hrozí zalepení sacího ventilu, popřípadě dalších částí. Základními součástmi zařízení jsou: sací ventil, soustava trubiček a hadiček k dopravě tekutin, sklápěcí zařízení umožňující přisunutí náustku k ústům a zajišťující hermetické uzavření systému v klidové poloze přehrnutím uzavírací hadičky a speciální zátka láhve, která umožňuje pít z polní láhve v zamořeném prostoru.


lícnice masky M-10M s neosazenými filtry po vyjmutí ze sáčku (vlevo lícnice, vpravo shora přídavné zorníky, šroubovací zátky filtů, uzávěr polní láhve s možností přijímání tekutin)

1 – lícnice; 2 – polomaska; 3 – zorník; 4 – vydechovací ventilová komora; 5 – vdechovací ventilová komora; 6 – páskové upínadlo; 7 – sedlo vdechovacího ventilu polomasky; 8 – vdechovací ventilek polomasky; 9 – zorníková objímka; 10 – těleso vydechovací ventilové komory; 11 – sedlo vnějšího vydechovacího ventilku; 12 – těsnění sedla vnějšího vydechovacího ventilku; 13 – víčko průzvučné vložky; 14 – vydechovací ventilky; 15 – průzvučná vložka; 16 – těsnění průzvučné vložky; 17 – kryt vydechovací ventilové komory; 18 – pryžová manžeta; 19 – sací ventil; 20 – hadička k sacímu ventilu; 21 – průchozí trubička; 22 – uzavírací hadička; 23 – trubka náústku; 24 – vidlice; 25 – otočný kámen; 26 – náústek; 27 – speciální zátka polní láhve; 28 – lůžko sacího ventilu; 29 - těleso vdechovací ventilové komory; 30 – čípek sedla vdechovací ventilové komory; 31 – pojistná vložka; 32 – žaluziová mřížka; 33 – vdechovací ventilek; 34 – týlní destička; 35 – horní upínací pásky; 36 – střední upínací pásky; 37 – spodní upínací pásky; 38 – posuvná přezka; 39 – posuvka; 40 – úchytka; 41 – přídavný zorník.

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky