Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Ochranná maska BSS-Mo-4u

Ochranná maska BSS-Mo-4 (Боевaя совершенно секретная малый общевойсковой тып четвортый усовершенствованный БccМo-4y) je celohlavová ochranná maska s dvojitým vydechovacím ventilem.

Tato ochranná maska má následující hlavní části:
- lícnici,
- spojovací hadici,
- filtr k ochranné masce,
- brašnu.

Lícnice slouží k ochraně očí, tváře a části hlavy před účinky otravných látek. Dále chrání dýchací orgány před vniknutím radioaktivních látek a bojových biologických prostředků a obličej s částí hlavy před usazováním těchto látek na kůži.

Lícnice je vyrobena z pryže. Vpředu má otvory pro zorníky, dole otvor pro ventilovou komoru. Na podbradní části je označena číslem velikosti. Vyrábí se v pěti velikostech, z nichž „0“ je nejmenší, „4“ největší.

Zorníky jsou uloženy v přední části lícnice a skládají se ze zorníkové objímky, pružícího kroužku, přítlačného kroužku, ze zorníkového bezpečnostního skla a těsnícího prokládacího kroužku.

K ochraně zorníků proti opocování slouží dva odmlžovací kanálky a přítlačné kroužky k upevnění protiopocovacích destiček. Suchý vzduch přiváděný kanálky na vnitřní stranu zorníkových skel způsobuje odpařování vodních kapének, popřípadě vzniklého vodního filtru. Tím dochází při výdechu k zamlžení a při vdechu k jejich odmlžení.

Ventilová komora je ventilové rozdělovací zařízení, které má jako hlavní úkol zmenšit škodlivý prostor tím, že vydechovaný vzduch je bezprostředně odváděn ven vydechovacím ventilem a nesmíchává se se vzduchem vdechovaným. Skládá se z vdechovacího a vydechovacího otvoru, v nichž je umístěn vdechovací a dva vydechovací ventilky. Mezi dvěma vydechovacími ventilky je vytvořen fyziologický prostor, který zabraňuje zamrzání, zašpinění vydechovacího ventilku a snižuje podsávání otravných látek do vnitřního prostoru lícnice.

Spojovací hadice přivádí filtrem očištěný vnější vzduch do vnitřního prostoru vlastní masky. Horním koncem se pomocí šroubové matice připojuje k ventilové komoře, dolním koncem pomocí nástavce s přesuvnou maticí k filtru.

Spojovací hadice je pryžová, po celé délce je opatřena vrapy, které umožňují její ohyby bez nebezpečí zmenšení vnitřního průměru a tím zvýšení vdechovacího odporu.

Filtr k ochranné masce slouží k očištění vdechovaného vzduchu od OL, RL a BBP. K tomu účelu má uvnitř kovového obalu dvě vrstvy aktivního uhlí a jednu protidýmovou vložku, která je ve spodní části filtru.

Brašna slouží k uložení a přenášení ochranné masky. Má příhrady pro filtr, pro lícnici a pro protichemickou pláštěnku. V horní části přepážky, rozdělující příhrady pro filtr a lícnici, je malá kapsa sloužící pro uložení krabičky s mýdélkem proti opocování zorníků.

Brašna je vyrobena z nepromokavé tkaniny, je opatřena příklopem, závěsným popruhem s posuvnou přezkou a karabinkou.

Příhrada pro filtr je na svém dně opatřena dvěma dřevěnými špalíky, aby se tkanina při vdechování nepřisála na otvor filtru.

Příprava ochranné masky k použití začíná výběrem velikosti lícnice. Při výběru lícnice je třeba změřit délku čáry procházející přes temeno hlavy ke středu podbradku a potom délku čáry spojující středy ušních otvorů přes čelo nad obočím.

Výsledek obou měření se sečte a podle součtu se určí potřebná velikost lícnice podle této tabulky:

Součet měření v cm

Potřebná velikost lícnice

do 93 cm
od 93 do 95
od 95 do 99
od 99 do 103
nad 103

0
1
2
3
4

Správně vybraná lícnice má svými okraji těsně přiléhat k hlavě a nemá vyvolávat bolestivé pocity.


porovnání lícnic ochranných masek M-52 a Bss-Mo-4 (M-52 je ve velikosti 3, Bss-Mo-4 ve velikosti 2) a detail na provedení vydechovacích ventilů (u Bss-Mo-4 je přidána předkomora s druhým vydechovacím ventilem)

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky