Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

AUTOMOBILNÍ ODMOŘOVACÍ SOUPRAVA AOS-1

Souprava AOS-1 je určena ke speciální očistě techniky, která nemá výstup tlakového vzduchu. Kapalná směs je vytlačována z nádoby (baňka na PHM) a rozstřikována přetlakem vzduchu vytvářeným hustilkou z výbavy vozidla.

Pro AOS-1 a AOS-2 je určena náplň č. 1 ("Odmořovací náplň AOS s ohřevem") a náplň č. 2 ("Dezaktivační náplň AOS"). Náplň č. 1 má i dezinfekční účinky. Baňky lze plnit také předem připravenými odmořovacími a dezaktivačními směsmi v odmořovacích automobilech ARS-12M.


Souprava AOS-1
1 - kohout; 2 - hadice; 3 - kartáč; 4 - stoupací trubka; 5 - obal; 6 - spirály; 7 - ventilový nástavec s ventilkem a čepičkou; 8 - uzavírací víčko s pojistným ventilem; 9 - kryt kartáče; 10 - upínací rám; 11 - návod k použití; 12 - proudnice; 13 - rozprašovací jehla (srdíčko); 14 - tryska; náhradní díly: (15 - těsnění kohoutu a proudnice; 16 - těsnění pro vsuvku a kartáč; 17 - pryžové spojky; 18 - rozprašovací jehla; 19 - ventilový nástavec; 20 - těsnění uzavíracího víčka)


Souprava A0S-1 s doplňkovým materiálem
1 - náplň č. 1; 2 - souprava AOS-1; 3 - baňka na PHM; 4 - hustilka; 5 - náplň č. 2

Upínací rám zpevňuje baňku proti deformacím vlivem přetlaku vzduchu. Vzduch z hustilky proudí do baňky přes zpětný ventilek ve ventilovém nástavci, přišroubovaném na koleně vzduchové trubky uzavíracího víčka. Ha vzduchové trubce je pojistný ventil tvořený pryžovou trubičkou, která překrývá malý otvor ve stěně vzduchové trubky. Pojistný ventil chrání baňku proti poškození přetlakem vzduchu (plynů). Přetlakem vzduchu je kapalina vytlačována z baňky stoupací trubkou, napojenou pryžovou spojkou k uzavíracímu víčku do hadice a přes kohout proudnicí do trysky s rozprašovací jehlou. Na ústí proudnice je našroubován kartáč. Oba připojené konce hadice jsou chráněny proti přiškrcení spirálami.


Souprava AOS-1 připravená k činnosti
1 - hadice; 2 - hustilka; 3 - baňka; 4 - uzavírací víčko; 5 - proudnice s kartáčem


Uložení soupravy AOS-1 v obalu
1 - obal; 2 - proudnice s kohoutem; 3 - hadice se spirálami; 4 - kartáč s krytem; 5 - stoupací trubka se spojkou; 6 - náhradní díly; 7 - návod; 8 - uzavírací víčko s ventilovým nástavcem; 9 - upínací rám; 10 - pojistný ventil

Technické údaje:  
Hmotnost soupravy v brašně v kg (bez náplní) 4,95
Rozměry soupravy v brašně v mm 440x290x100
Objem nádrže (baňka na PHM) v l 20
Doba pro nepřetržité vystříkání náplně směsi v min cca 40
Přetlak vzduchu v baňce max (kPa) 80
Doba na rozvinutí soupravy v min 6-7
Teplotní provozuschopnost souprav v °C -30°C až +50°C
Obsluha 1-2 osoby
   

Zdroj: Chem-23-1 Vojskové odmořovací soupravy

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky