Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

VYHODNOCOVACÍ PŘÍSTROJ VDK-62

Vyhodnocovací přístroj VDK 62 je souprava, pomocí které se vyhodnocuje dávka zářeni beta-gama na krystalových dozimetrech v rozmezí 0-1600 r.

Přístroj VDK 62 se skládá ze základní desky 11 a skříně 12. Na základní desce je umístěna zástrčka 10 pro přívod proudu ze sítě a autobaterie, knoťlik světelného zdroje la pro vyrovnání intenzity světla obou drah a knoflík světelného zdroje malý lb pro vyrovnání intenzity světla mezi páry matnic. Dále je na základní desce umístěn přepínač světelných zdrojů a držák dozimetrů 5. Na skříni je umístěn odečítací knoflík 4 se stupnicí, okulár 7 s fixační matkou 7a, víčko světelného zdroje a víko pouzdra na monočlánky 8.

Funkce přístroje (popis dle schématu optických drah).
Světlo žárovky Ž se dělí na dva páry drah, a to dvě dráhy měřící a dvě dráhy srovnávací. Světlo dopadá na dva páry matnic M1 — M4. Matnice jsou umístěny v ohniscích objektivu 01 — 04. Z každého objektivu vychází svazek rovnoběžného světla. Světlo prošlé objektivy 01—04 dopadá na zrcadla Z1—Z4. Ve srovnávacích drahách prochází dále světlo destičkami D1 a D2. Synchronním otáčením obou destiček plynule se mění sytost zbarvení procházejícího světla od čistě bílé k sytě žluté destičkou D1 a k sytě fialové destičkou D2. V okruhu, kde je umístěn dozimetr, destičky nejsou. Světlo ve všech čtyřech drahách se na další cestě odráží od zrcadel Z5—Z8. V měřících drahách prochází světlo pásem dozimetrických krystalů Kl—K2. Světlo všech čtyř optických drah se odráží od hranolu H se dvěma páry zrcadlících ploch postavených tak, že všechny svazky světla postupují od odrazu rovnoběžně, okulárem L do clony C a odtud do oka pozorovatele, který vidí rozhraní ploch hranolu jako nitkový kříž, dělící zorně pole na 4 kvadranty, z nichž vždy 2 protilehlé se fialově nebo žlutě zbarvují.

TECHNICKÁ DATA PŘÍSTROJE  
Měřicí rozsah přístroje 0-1600 r.
Teplotní rozsah - 40°C až +50°C
Přesnost měřeni 10 — 100 r ± 10 r
  100—1600 r ±10 %
Rozměry 225X185X150 mm
Maximální váha bez příslušenství 4 900g
Maximální váha s příslušenstvím 8 000g
Způsoby napájení přístroje 220 V střídavý ze sítě přes trafo
  12 V stejnosměrný z autobaterie
  6 V stejnosměrný z monočlánků
Osvětlení autožárovkou 6V/3W typ Tesla 5403
Povrchová úprava dílů a součástí dle TF/VD-39-55
   
SEZNAM PŘEDMĚTŮ V SOUPRAVĚ  
Přístroj VDK 62 1 ks
Propojovací kabel 2,5 m 1 ks
Propojovací kabel 5 m 1 ks
Brašna 1 ks
Prachovka 1 ks
Šroubovák 1 ks
Žárovky 6V/3W 2 ks
Žárovky 6V/3W kontrolní 2 ks
Ochranný obal pro přístroj 1 ks
Ochranný obal pro 5 ks monočlánků 1 ks
Záznamník a návod k obsluze 1 ks
Obsahový list 1 ks
Monočlánky 5 ks

Zdroj: Chem-22-3 VOJSKOVÉ DOZIMETRICKÉ PŘÍSTROJE

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky