Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

SKUPINOVÝ DOZIMETR EDOS

Skupinový dozimetr EDOS je určen pro stanovení dávky ionizujícího záření gama při jaderném napadení nebo pobytu v zamořeném prostoru. Uložen je ve dvoudílném vodotěsném pouzdře.

Rozsah měření je 20 až 800 rad, ve dvou podrozsazích: 20 až 150 rad a 20 až 800 rad.
Chyba měření je ±20 % v rozmezí 50 až 800 rad s dodatkovou chybou, do ±15 % v rozmezí 30 až 50 rad za normálních klimatických podmínek. Přístroj může pracovat v teplotním rozmezí od -25 °C do +50 °C. Při okrajových teplotách může přídavná chyba činit dalších ±10 %. Samovolný pokles údaje nepřesahuje 7 % za 150 hodin.

Podstata funkce dozimetru vychází z principu modifikovaného radiačního článku, který nabíjí připojený kondenzátor. Napětí na kondenzátoru je úměrné dávce záření gama. K měření napětí slouží elektronický voltmetr. Ozařování dozimetru EDOS se děje vždy při vypnutém přístroji. Zdroj napětí slouží pouze při odečítání údaje o dávce nebo při vymazání.

Baterie nebo speciální skladovací člen se vkládají do pouzdra na boku přístroje, a to je uzavřeno šroubovým uzávěrem. Skladovací člen se používá jen v případě dlouhodobého uložení ve skladech. Při předpokládaném použití se nahrazuje tužkovou baterií typu 154 nebo 155.

Hmotnost přístroje: 0,35 kg, rozměry přístroje: 72 x 112 x 41 (mm).
Napájení: Napájecím zdrojem je 1,5V tužkový článek typu 154 nebo 155.
Doba potřebná k přípravě dozimetru a vyčtení údaje nepřesahuje 8 s.
Stupnice skupinového dozimetru EDOS je cejchována v jednotkách dávky rad. Z hlediska biologického účinku je dávka 1 rad ekvivalentní dávce 1 R.

Souprava skupinového dozimetru EDOS obsahuje:
- kožené pouzdro přístroje;
- dozimetr;
- skladovací člen;
- záznamník.

Zdroj: Chem-22-3 VOJSKOVÉ DOZIMETRICKÉ PŘÍSTROJE

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky