Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

Diagnostický dozimetr DD-80

 

1. celkový pohled
2. pouzdro
3. víčko s olověným stínícím krytem
4. detektor
5. těsnění

 

 

Diagnostický dozimetr DD-80 je určen k měření dávky radioaktivního záření, kterou obdrží jednotlivec. Umožňuje stanovit dávku směsného záření gama a neutronů, čímž se podstatně liší od svého předchůdce krystalového dozimetru DK-70, který neregistroval neutronové záření. DD-80 sloužil výhradně k diagnostickým účelům a pomáhal lékařům při stanovení postupu v léčbě. Nebyl určen k hodnocení bojeschopnosti jednotek a nenahrazoval skupinové dozimetry.

Základem dozimetru je čidlo ve tvaru hranolu vyrobeného z metafosfátové radioluminiscenční skloviny, v níž vlivem ionizujícího záření vznikají atomární poruchy. Tyto poruchy se pak projeví při ozáření skloviny ultrafialovým světlem. Vlastní sklovina, citlivá na ionizující záření, je před okolními mechanickými a atmosférickými vlivy chráněna pouzdrem z plastické hmoty. Pouzdro svou konstrukcí umožňuje hranol snadno vyjímat a vkládat do vyhodnocovacího přístroje. Předností dozimetru je vysoká citlivost, stabilita vůči klimatickým vlivům a vysoká reprodukovatelnost naměřených hodnot při opakovaném vyhodnocování.

V polním stejnokroji vz.85 se umisťoval v malé kapsičce, která je našita na vnitřní straně levé kapsy blůzy.

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky