Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

CHEMICKÝ PRŮKAZNÍK PCHR-54

Chemický průkazník PCHR-54 je určen ke zjišťování otravných látek ve vzduchu, na terénu, bojové technice, výzbroji a jiných předmětech.

Souprava PCHR-54 se skládá z kovové skříňky s víkem v které jsou uloženy: průkazníková pumpička, zásobníky s průkazníkovými trubičkami, protidýmové filtry, nástavec k pumpičce a ochranné kloboučky. Kromě toho do soupravy patří - kapesní svítilna, dvě vzorkovnice, vytyčovací páska, lopatka na odběr vzorků, nosný a upínací popruh. Váha úplného průkazníku je asi 2,4 kg.

Průkazníková pumpička je pístová a slouží na prosávání zkoumaného vzduchu přes průkazníkové tyčinky. Pumpička má kolektor, který umožňuje prosávání jedné až pěti trubiček současně. Kolektor se skládá z pouzdra, ve kterém je umístěna gumová podložka s otvory pro průkazníkové tyčinky. Uvnitř pouzdra je uložen ochranný filtr, který zabraňuje, aby do pumpičky vnikly páry agresivních látek a rozpouštědel z průkazníkových trubiček. Pouzdro je uložené v hlavici, která je upevněna na pístní válec. V čelní stěně rukojeti pumpičky je excentricky umístěné zařízení na nařezávání konců a odlamování hrotů průkazníkových trubiček. V otvorech po obvodě čelné stěny rukojeti je upevněno osm ocelových bodců, které jsou určeny na otvírání ampulek v průkazníkových trubičkách. Pět otvroů je označeno barevnými pruhy, které odpovídají příslušným průkazníkovým trubičkám a to:
- jeden otvor pro yperit, označený jedním žlutým pruhem
- jeden otvor pro sarin, označený jedním červeným pruhem
- jeden otvor pro kyanovodík, chlorkyan, fosgen, a difosgen, označený třemi zelenými pruhy
- dva otvory pro používání biochemických průkazníkových trubiček

Nástavec k průkazníkové pumpičce je doplňující zařízení, které umožňuje zvýšit citlivost zjišťování trvalých otravných látek. Pomocí nástavce je možné též zjišťovat průkazníkovými trubičkami otravné látky v dýmech. Pouzdro nástavce má 4 okénka a je spojený s nálevkou. Do pouzdra je zasunutý skleněný válec. Ná závity nálevky je našroubovaná regulační matice s přítlačným kroužkem, který se dá odklápět a po uzavření je přidržován západkou.

Ochranné kloboučky slouží na ochranu vnitřního povrchu nálevky nástavce před zamořením kapkami trvalých otravných látek.

Protidýmové filtry jsou vyrobeny ze speciálního filtračního papíru, které se vkládají na nálevku nástavce pod přítlačný kroužek při zjišťování otravných látek v dýmech a při zjišťování malých množství otravných látek v sypkých materiálech.

Vytyčovací páska z plastické hmoty žluté barvy o délce 12m je určena k označování hranice zamořeného terénu.

Vzorkovnice jsou skleněné lahvičky s bakelitovým uzávěrem, které slouží na přepravu odebraných vzorků půdy, potravin a jiného materiálu zamořeného otravnými látkami a bojovými biologickými prostředky.


Zdroj: V-888 METODICKÁ POMŮCKA pro výcvik polochemických družstev

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky