Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

CO JSME PROŽILI

Ze vzpomínek jednoho příslušníka RTV – VÚ 8184 Zvolen

Jako každý rok se na našem útvaru pořádala soutěž v pochodovém zpěvu, kterého se zúčastnily i jiné jednotky z cizích útvarů. Psal se rok 1976 a soutěž byla brána velmi vážně. Jenže čím novým ohromit porotu, a získat tak kýžený putovní titul? Všechny známé písně, jako Směr Praha, Pochod rudých námořníků, Vpřed směle soudruzi spějme, jakož i Internacionála, zpívaná pro změnu slovensky, již nebyly tím správným hitem. Možná se dalo zvítězit v co největší hlasitosti, vojenský mnohohlas, jak poznamenal pan Škvorecký ve svém kultovním díle, si však nedělal trauma z melodičnosti a správné tóniny. Platilo univerzální pravidlo, že čím hlasitěji, tím správněji. A tak jsme při našich přesunech po kasárenském areálu mnohokrát denně vyli Pochod rudých námořníků, nebo se stali …pomsty hrozným valem…

Na soutěž však přišlo velké překvapení v podobě zbrusu nové písně, kterou dodnes neznámý autor nazval hrdě „ Pochod PVOS“. Když nám z politické skupiny útvaru poprvé dorazily několikrát na stroji opsané kopie s textem, nevěřili jsme svým očím. Tak nádherně ideově vybroušený text byl skutečně unikát. Paradoxem sice bylo, že ač nazván hrdě „pochod“, byl zpíván pouze na místě. Dle instrukcí z PSK se rota nechala na buzeráku nastoupit v trojřad, pak se tento podélný útvar mírně ohnul do tvaru jakési velké podkovy, byl vybrán jedinec, který si stoupl doprostřed a měl dirigovat. Na dirigování sice nikdo z nás neměl ČVO, ani jiné školení, ale rozkaz je rozkaz a musí být splněn. A tak tam stál vždy nešťastník, který mával rukama jako když odhání hejno vos, ale úkol byl splněn. A pak přišlo to hlavní. Text byl napsán jako jasná a poslední výstraha imperialistům, o kterých jsme se tak často učili v hodinách PŠM. Zpíván byl pomalým, výhružně mručivým mnohohlasem, a finále, nebo snad jakýsi hudební orgasmus bylo na konci obou slok hromové zařvání Rakety start! Rakety start! Rakety start!

Text si po těch letech ještě téměř celý pamatuji, byť s malou chybičkou, a jako takový jej uvádím.

POCHOD PVOS

Tak plujem azurovou bání,
Nebe modré je náš post.
Tam letci ve dne v noci chrání
Našich dětí budoucnost.
Antény víří,stroje letí,
Ural i Tatry bránit jdem.
Jestřábi z výšek marně slídí…

Rakety start!Rakety start!Rakety start!

Zas plujem azurovou bání
Aby rolník mohl sít.
????????????????
Aby dělník mohl žít.
Jestřábi z výšek marně slídí...

Rakety start! Rakety start! Rakety start!

Pár slov nakonec, pro ty, které tato doba již minula, a nikdy nepoznali, co to je, mít to „Za 730“. Armády si rády libují ve svém odborném jazyce ve zkratkách. Tu kvůli utajení čehokoliv, tu pro to, aby povely byly krátké, řízné, stručné. I my při svých prvních dnech pobytu v tomto prostředí jsme slýchali desítky tajemných slov a zkratek,jejich význam jsme postupně vstřebávali. A než jsme začali chápat, když nám někdo řekl, že …jeden suprák z ČTZ šel do PRH, v rozkaze mu vyšel VOP od ZVT a u výkoňáka si na to vyzvedl ŽUP, tak jsme byli úplně mimo.

Pro pochopení všech těchto záhadných výrazů a zkratek je zde malý slovníček:

RTV –radiotechnické vojsko
PVOS—protivzdušná obrana státu
PSK—politická skupina
ČVO—číslo vojenské odbornosti
Za 730—dva roky před sebou
PRH—pomocné rolnické hospodářství
ČTZ—četa týlového zabezpečení
VOP—volno k opuštění posádky
ZVT—zástupce velitele pro týl
ŽUP—železniční úvěrová poukázka
PŠM—politické školení mužstva
Suprák—příslušník posledního čtvrt roku před civilem.
Výkoňák—výkonný praporčík

Bývalý operátor a instruktor radarového výškoměru PRV-11, ČVO 661, nyní člen jednoho klubu vojenské techniky, vedený tam pod přezdívkou Radar.

Zpět na seznam článků

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky