Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

TZ-4

V případě, že dojde k použití ZHN je nutno pro další využití zařízení a techniky použít zařízení speciální očisty. Dříve užívané metody speciální očisty založené na otírání zamořených povrchů za pomoci průtokových kartáčů byly nahrazeny sofistikovanějšími metodami.

V ČSLA je pro potřeby speciální očisty bojové techniky zavedeno pojízdné zařízení TZ – 4. TZ – 4 bylo vyvinuto podle zkušeností sovětské armády v oblasti používání proudových motorů. Zařízení je postaveno na automobilovém podvozku Tatry T – 148 a k očistě zamořeného zařízení využívá tepelnou energii, výfukových plynů, vody, nebo dezinfekčního roztoku. TZ – 4 je možno použít také pro odstraňování sněhu a námrazy, popřípadě vstřikováním nafty k zadýmování prostoru. Tvar a směr kouřové clony, stejně tak její mocnost lze ovládat množstvím vstřikované nafty a natáčením proudového motoru. Základní součástí TZ – 4 je letecký proudový motor z letounu L – 29 Delfín. Ten je spolu s tepelně a hlukově izolovanou kabinou operátora usazen na pohyblivém loži v zadní části nástavby podvozku. Do kabiny operátora jsou vyvedeny ovládací, kontrolní a měřící přístroje celé nástavby. S řidičem operátor komunikuje pomocí palubního telefonu.
Otáčení celého lože i motoru se děje hydraulicky.

Nejvýhodnější pro speciální očistu je použít dvě zařízení TZ – 4 za sebou. První dekontaminuje bojovou techniku zepředu a jedné strany, druhé zezadu a druhé strany. Provoz řídí operátoři TZ – 4 světelnými semafory. Pro odstranění zamoření z povrchu bojové techniky je nutné působit horkými plyny po dobu několika desítek vteřin, proto se odmořované vozidlo v proudu plynů zastaví. Radioaktivní prach je odstraňován proudem plynů s rozprášenou vodou. V případě zamoření vlastního zařízení je TZ – 4 vybaveno mycí soupravou. TZ – 4 umožňuje čistit i nezamořenou bojovou techniku, např. techniku zakonzervovanou a zamaštěnou.   

Jan Červinka

copyright © http://www.csla.cz
Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky