Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

122mm H vz.38/74

Houfnice 122mm H vz.38/74 slouží převážně pro nepřímou střelbu na nekryté a polozakryté cíle, ničení pancéřových a mechanizovaných prostředků a pro prorážní průchodů v minových polích. Využita samozřejmě může být i na přímou střelbu. Dostřel houfnic se pohybuje okolo 12 km, rychlost střelby je 5-7 ran za minutu. Přepravní rychlost dosahuje až 50 km/h.

Houfnice je tvořena hlavní se závěrm a lafetou. Závěr se zavírá a otvírá poloautomaticky pootočením kliky závěru. Spuštění úderníku se uskutečňuje šňůrou připevněnou ke spouštěcí páce. Po výstřelu vyhazovač po otevření závěru vyhodí prázdnou nábojnici z nábojové komory.

Na lafetě je umístěné brzdové zařízení, mířidla a lafetový štít. Pomocí náměrového a odměrového mechanizmu se ovládá poloha hlavně pro nastavení požadovaného směru a vzdálenosti střelby. Mířidla se skládají z dělového dalekohledu pro zaměření cíle v horizontální rovině a zaměřovače pro zaměření ve vertikálním směru.

Po výstřelu dochází k zákluzu hlavně o 1m. V činnost se uvede zákluzová brzda a vzduchokapalinový vratník. Ke střelbě se používá nábojů s tříštivo-trhavým granátem, s dýmovým granátem a s granáty pro speciální určení.


zdroj: časopis ATOM

copyright © http://www.csla.cz

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky