Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

122 mm houfnice D-30

Houfnice D-30 je někdy označována i jako kanónová houfnice především díky délce hlavně. Jedná se o sovětskou zbraň, montovanou na lafetu se třemi opěrnými rameny, které v palebném postavení nesou celou hmotnost zbraně. Při přepravě jsou lafetová ramena složena pod hlavní. Na ústí hlavně je umístěno sklopné tažné oko. Brzdovratné zařízení se nachází nad hlavní. Houfnice je vybavena poloautomatickým vertikálním klínovým závěrem.

Houfnici je možné připravit do palebného postavení za méně jak dvě minuty. Po vypřáhnutí se lafeta spustí na zem zvednutím kol a rozevřou se opěrná ramena o 120°. V této poloze má houfnice plný odměr. Stabilitu při střelbě zajišťují rydla na koncích opěrných ramen, které se zarážejí do země.

Houfnice je vhodná i pro boj s tanky, pro tyto účely se používá kumulativních střel. Využíváno je dále konvenčních i chemických granátů, osvětlovacích a dýmových střel. Maximálního dostřelu 21900 m dosahují střely s pomocným raketovým motorem.

Hmotnost v palebném postaveni 3150kg
Délka za pochodu 5400 mm
Šířka za pochodu 1950 mm
Ráže 122 mm
Délka hlavně 4880 mm
Rychlost střelby 7-8 ran/min
Náměr -7°až +70°
Hmotnost tříštivotrhavé střely 21,8 kg
Úsťová rychlost tříštivotrhavé střely 690 m/s
Maximální dostřel tříštivotrhavé střely 15300m


J.K.

copyright © http://www.csla.cz

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky